Nepodceňujte brigádníky a sezonní pracovníky. Jak na to, aby se k vám rádi vraceli

Na poloprázdném trhu práce jsou i brigádníci a sezonní pracovníci nedostatkové zboží. Proto je potřeba si je hýčkat. Dát jim vedle hodinovky i nějaký benefit se vyplatí. Přečtěte si, jak na ně podle několika specialistů na tuto oblast.

Potřeba firem najít si sezonní pracovníky nebo krátkodobé brigádníky se letos opět míjí s představami těch, kdo takovou práci hledají. Je to dlouhodobý trend. A to možná i proto, že lidé často volí raději dlouhodobější než jednorázovou brigádu. Na místě tedy je se o sezonní pracovníky a brigádníky ve firmě lépe postarat.

Jen vyšší hodinovky situaci neřeší

Jak vyplývá z dat společnosti Grafton Recruitment, největší nabídka krátkodobější práce je ve výrobě, ve skladech a v Praze i v kurýrních službách nebo ve fast foodech. Jenže uchazeči se nejčastěji zajímají o práci v kanceláři. Sehnat sezonní pracovníky a brigádníky je tudíž komplikované, a to přesto, že jejich hodinová mzda letos vzrostla.

Pohled do zemědělství, dalšího sektoru, kde je tradičně potřeba velké množství sezonních pracovníků, ukazuje, že je jich kritický nedostatek nejen v Česku, ale po celé Evropě. Na českých polích tak ženy z Ukrajiny doplnili třeba i Vietnamci a stavební firmy zase doufají, že kvalifikované Ukrajinky se ujmou na stavbách i druhů práce, které doteď vykonávali muži. Na co dávat pozor, když už potřebné lidi na sezonu seženete?

„To, jaký dojem si pracovník z firmy odnese, rozhodne také o tom, jestli se příští sezonu, nebo třeba i dříve na dlouhodobou brigádu, do firmy vrátí. Nebo zda si po jedné zkušenosti bude hledat něco lepšího.“

Lenka Filipová

M.C.TRITON

Sezonní pracovník musí odcházet spokojený

Lenka Filipová, Business Partner společnosti M.C.TRITON a expertka na oblast HR marketingu pro malé a střední firmy, se na problematiku dívá i z hlediska marketingových principů v personalistice. Právě lidé na sezonu nebo brigádu jsou totiž podle ní přesný příklad toho, co se ve firmách z hlediska HR hodně často podceňuje. A to navzdory tomu, jak obtížné je najít schopné pracovníky do firemních řad.

„Dnešní doba je tvrdá a zaměstnavatel by měl využít každé příležitosti, kdy může ukázat firmu zevnitř. Sezonní zaměstnanec nebo brigádník sice stráví v organizaci jen krátkou dobu, ale i takový člověk odchází s nějakým pocitem, který šíří dál ve svém okolí,“ vysvětluje. Jeden nespokojenec vám může poškodit pověst u řady dalších potenciálních uchazečů. A firma začne se sezonním náborem zase od začátku.

Mladí nechtějí trávit čas dojížděním za prací. Přilákejte tedy šikovné absolventy a stážisty ze sousedství. V aplikaci Práce za rohem oslovíte až půl milionu kandidátů.

Starejte se o ně jako o vlastní

Firmám a jejich personalistům se vyplatí na sezonní pracovníky a brigádníky nezapomínat a neskončit u náboru. „Jsem zastáncem toho, že by tito pracovníci měli mít hodně podobné podmínky jako zaměstnanci na dlouhodobé úvazky,“ uvádí Lenka Filipová. Má tím na mysli například benefity nebo pracovní pomůcky, které zaměstnavatel svým lidem poskytuje.

Firma si tím připravuje půdu nejen pro to, aby se sezonní zaměstnanec či brigádník znovu vrátil, ale i pro případ, že bude konkrétního člověka nakonec potřebovat dlouhodobě. A pokud je takových pracovníků víc, doporučuje jim věnovat také rozumný adaptační program. Podtrženo a sečteno, i když se u vás daný člověk zdrží pracovně zatím třeba jen chvíli, neměl by si ve vaší firmě připadat jako páté kolo u vozu.

Řízkem ani dalším benefitem neurazíte

Poskytovat benefity lidem, kteří jsou ve firmě jen na krátkodobou brigádu, přitom v tuzemsku není ještě tak úplně zvykem. Podle Jitky Součkové, marketingové ředitelky Grafton Recruitment, se o klasických benefitech dá mluvit snad jen ve výrobě, a to v podobě obědů nebo dopravy, která jde na triko zaměstnavatele.

Mezi benefity se však leckde počítají i různé příplatky, možnost dalšího kariérního růstu nebo třeba to, že i sezonní zaměstnanec dostane pozvánku na právě chystanou firemní akci. Inspiraci je možné hledat u firem, které pracují s brigádníky systematicky a dlouhodobě. Příkladem je fastfoodový řetězec McDonald’s. Brigádníkům tu kromě klasické hodinovky nabízejí třeba právě příplatek za práci v noci, možnost kariérního postupu navázanou na perspektivu zvyšování mzdy, přizpůsobení pracovní doby na míru, slevu na stravování, nápoje zdarma a dokonce i benefit kartu. A benefitem nakonec může být i fajn šéf a příjemný kolektiv.

3 hlavní tipy, jak se lépe postarat o brigádníky a sezonní pracovníky

  1. Pokud u vás pracuje více brigádníků a sezonních zaměstnanců a také je nabíráte opakovaně, připravte pro ně adaptační program, aby nebyli ve firmě ztracení.
  2. Chovejte se k nim podobně jako ke kmenovým lidem. Snažte se jim dát pocítit, že jsou členy týmu, i když ve firmě pracují krátkodobě. Budou šířit vaše dobré jméno a vzroste šance, že se vrátí, až je budete zase potřebovat.
  3. Odměna za hodinu práce není vše, myslete i na benefity – může to být výplata hned po směně, rozložení směn na míru, příplatek za víkendovou práci nebo v noci, sleva na firemní výrobky, oběd či občerstvení zdarma, možnost využít firemní dopravu nebo výhled dlouhodobější spolupráce.

Tisíce brigádníků najdete i na našich portálech. Přijďte si pro ně na Jobs.cz, Prace.cz, Atmoskop.cz nebo do aplikace Práce za rohem a najděte tam ty pravé.

 
Sdílejte