Věk je prý jen číslo. Ale zajímá polovinu firem

Dva ze tří personalistů se obávají, že až jim bude přes padesát, budou mít problém sehnat práci. A 38 % náborářů zažilo, že přesvědčovali manažery, aby na pohovoru hodnotili pouze znalosti a dovednosti, nikoliv věk. Třeba tohle ukázal náš nedávný průzkum mezi personalisty na téma, jak se firmy staví k zaměstnávání generace 50+.

Co jsme chtěli vědět

Každý třetí nezaměstnaný je starší 50 let, uvádí aktuální statistika Úřadu práce. Sami padesátníci nám pak často píší, že mají problém sehnat uplatnění. Myslí si, že hlavní překážkou je právě vyšší věk, který personalisty při pohledu do CV odradí.

Zajímalo nás, jak to ve skutečnosti je. Proto jsme personalistům na konci července poslali dotazník a zjišťovali jejich názory a zkušenosti. Odpovědělo jich 255.

„Víme o tom“

Naprostá většina personalistů (81 %) vnímá, že padesátníkům se práce hledá skutečně o něco hůř než jiným věkovým skupinám. Uvědomují si navíc, že za pár let se to může týkat i jich. Dvě třetiny personalistů se obávají, že až jim samotným bude 50 let, budou mít také problém sehnat práci.

Něco tu nehraje…

Patrně to nejzajímavější, co náš průzkum odhalil, se však týká určitého rozporu mezi tím, co personalisté říkají jako svůj názor, a co pak skutečně dělají.

Všichni (podle výsledků dotazníku skutečně 100 %) si například myslí, že lidé by měli být posuzování jen na základě toho, co umí, nikoliv podle věku. Naprostá většina (91 %) také zastává názor, že v dnešní době je takový boj o uchazeče, že ročník narození by při rozhodování o přijetí/nepřijetí neměl hrát žádnou roli.

Věk evidentně není jen číslo

S tím ale do jisté míry kontrastují další zjištění. Třeba to, že 47 % personalistů se v životopisech dívá na datum narození. Skoro třetina dále uvedla, že pokud by jim přišly dva srovnatelné životopisy, jeden od pětatřicátníka a jeden od pětapadesátníka, na pohovor by si raději pozvali toho mladšího. A 29 % personalistů má zkušenost se zamítnutím uchazeče kvůli věku (kandidát byl moc mladý, nebo starý).

Není to jen o personalistech

Bylo by však příliš snadné (a nespravedlivé) svádět to celé na personalisty. Přece to nejsou jen oni, kdo rozhodují, který z uchazečů nakonec dostane k podpisu pracovní smlouvu. Nábor ovlivňují také manažeři.

Jak průzkum ukázal, personalisté a manažeři spolu někdy ohledně starších kandidátů trochu „válčí“. Dva z pěti personalistů třeba přesvědčovali manažery, aby u pozvaných lidí hodnotili pouze znalosti a dovednosti, nikoliv věk.

36 % personalistů pak vnímá, že manažeři zapojení do náboru se na uchazeče 50+ dívají s předsudky. A více než čtvrtina dostala od firemních manažerů dokonce instrukci, aby jim na pohovory zvali jen mladší lidi.

Co s tím?

Pokud je vám padesát a hledáte práci, kvůli věku jste pro část firem automaticky „podezřelí“, ukázal náš průzkum. Bohužel už nedokáže zodpovědět otázku, která se možná nabízí, a kterou si případně musí každá firma zodpovědět sama: „V čem je vlastně zaměstnávání lidí 50+ tak rizikové?“

Firmy dnes na jednu stranu hledají obrovské množství zkušených lidí, na druhou stranu padesátníkům často zavírají dveře. Respektive: ani jim je neotevřou. Na toto téma jsme si nedávno povídali s personalistkou a konzultantkou Terezou Valáškovou: Padesátníci nás mohou učit věci, které jsou na trhu práce vzácností

 

 

 
Sdílejte
Necháváte lidi pracovat z domu?
0