Přes seznamku, na treku i v autě. Netradiční náborové techniky fungují i v ČR

Když ani inzeráty nezaberou, čeští náboráři rozhodně umí sáhnout po méně obvyklých praktikách. Pro obsazení často velmi úzce profilovaných pozic využívají doslova všechny páky. A protože oficiální politika nic takového nepřipouští, rozpovídají se až pod slibem anonymity.

Že je někdy realita náboru jiná, než říká oficiální korporátní pravidlo, poznala před pár lety seniorní náborářka známého strojírenského koncernu.

Úsměvná historka o stopařském náboru má ale v jádru důležité sdělení: dobrý náborář je vždy připravený využít příležitost.

Seznamka jako zdroj kandidátů

Když jsme slyšeli o prvních náborech díky Tinderu, brali jsme to tak trochu za součást náborářských urban legend. Jenže při rozhovorech jsme se dostali k potvrzeným příkladům, kdy seznamka opravdu zafungovala. Jak nám potvrdil jeden z oslovených personalistů:

Do přírody za uchazeči

Nekonvenční metody využívají náboráři také tehdy, kdy pracují s tzv. nezasažitelnými kandidáty. Jak říká náborářka Simona pracující pro jednoho z technologických lídrů Libereckého kraje:  

Podle Simony se je proto ve firmě snaží oslovovat přes volnočasové aktivity. A podobně jako u seznamkového příkladu výše, klíčovou roli při tom hrají samy náborářky.

Já i moje kolegyně jezdíme často na kole, chodíme na hory, nebo na cestovatelská promítání. No, a na podobné akce chodí hlavně chlapi, spousta z nich má technické vzdělání. Postupně se seznámíme, a v bezpečném prostředí pak přijde řeč i na práci… A pak už to jde rychle,” tvrdí Simona.

Nadšení personalisté jako přirození ambasadoři

Jenže, jak Simona zdůrazňuje, nic z toho nejde vytvořit ze dne na den příkazem. Pokud se nemůžete opřít o lidi, kteří svou práci dělají s radostí, a naprosto přirozeně se pohybují v prostředí, ze kterého se rekrutují budoucí zaměstnanci, fungovat to nejspíš nebude.

Lépe pak podle ní funguje zapojení služebně mladších, ale o to zapálenějších kolegů. To potvrzuje i analytik LMC, Tomáš Ervín Dombrovský (obsáhlý rozhovor s ním najdete i na našem webu), který na nedávné Datové snídani LMC uvedl:

Netradiční náborové techniky tak možná mají přes všechnu senzaci jednoduchou podstatu – spokojený a nadšený náborář s otevřenýma očima dokáže najít nové zaměstnance i tam, kde byste to možná nečekali.

Slyšeli jste někdy o podobných metodách v náboru? Nebo jste některé z nich i sami využili? Podělte se s námi na Facebooku.

 
Sdílejte
Necháváte lidi pracovat z domu?
0