Čeští zaměstnanci jsou unikátní: čas dojíždění pro ně může být důležitější než peníze

Češi jsou notoricky známí svou neochotou dojíždět za prací. Zatímco třeba v Koreji průměrný pracovník dojíždí do práce hodinu a čtvrt, u nás naprostá většina zaměstnanců pracuje maximálně 45 minut od domova. Za blízkost práce jsme dokonce ochotni vyměnit i jindy tak rozhodující faktor, jako je vyšší mzda.

Foto: Archiv

Když mluvíme o dojíždění, měli bychom hned na začátku zdůraznit, že daleko důležitější než samotná vzdálenost je čas strávený na cestě. Lidé žijící na předměstí s dobrým přístupem na dálnici nebo výborným zajištěním hromadné dopravy nemají problém dojíždět do práce třeba 40 kilometrů. Naopak v oblastech s horší dopravní obslužností může trable způsobovat dojíždění na vzdálenost čtvrtinovou – například proto, že mezi městy jezdí hromadná doprava jen párkrát denně, se zdlouhavým přestupem, nebo nejezdí vůbec. Kdysi bylo běžné jezdit do práce patnáct kilometrů na kole, ale doba je už zkrátka jiná. Pohodlné a rychlé dojíždění si stavíme na žebříčku hodnot hodně vysoko.

Nabídněte lidem, které hledáte, dostupnost jako benefit. Vystavte si inzerát v aplikaci Práce za rohem a zvyšte tak svoje šance na úspěšný nábor.

„Z průzkumů LMC JobsIndex víme, že zkrácení doby dojíždění do práce je setrvale jedním ze tří nejdůležitějších motivátorů pro změnu zaměstnání, navíc častěji mezi lidmi, kteří jsou jinak se svou současnou prací docela spokojeni,“ komentuje český fenomén datový analytik LMC Tomáš Ervín Dombrovský a dodává: „Před spuštěním mobilní aplikace Práce za rohem jsme na toto téma prováděli samostatný tematický průzkum. Vyplynulo z něj, že 56 % zaměstnanců by dokonce bylo ochotno obětovat část své současné mzdy, kdyby našli odpovídající práci v blízkosti svého bydliště.“ Můžeme ale tuto úměru obrátit, zobecnit a vytvořit graf, který by nám řekl: Pokud chcete, aby k vám pracovníci dojížděli i hodinu a déle, musíte jim nabídnout 20% navýšení příjmů? Bohužel ne.

Tematický průzkum LMC mezi zaměstnanci, podzim 2015

Unikátní vlastností vztahu času dojíždění a výše platu je, že obvykle funguje jen jedním směrem. Lidé jsou do určité míry ochotni se za kratší dojíždění části peněz vzdát, ale dojíždět výrazně déle za více peněz už v drtivé většině případů nikoliv. Z pohledu firem je tedy naopak nutné řešit, kolik stávajícím zaměstnancům přidat, aby neodešli za zaměstnáním blíže k domovu. Lákat lidi ze vzdálených lokalit na vyšší platy proti tomu moc nefunguje a firmy by s tím měly počítat.

Svezte své lidi

Co naopak funguje velmi dobře, je dobu dojíždění zkracovat. Zařízení svozu z malých měst a vesnic s horší dopravní dostupností se ve výčtech nejvíce oceňovaných benefitů objevuje na čím dál tím vyšších místech.

Čas je pro české zaměstnance zásadní. Doba dojíždění, která bývala „zastropována“ jednou hodinou, se v poslední době zkrátila na zhruba 45 minut. Do tři čtvrtě hodiny dorazí do práce 88 % všech zaměstnaných lidí u nás a tři čtvrtiny pracují dokonce pouhou půlhodinu od domova. Doby dojezdů se dále zkracují právě tím, že si lidé hledají práci blíž k domovu. Ve světě jsme tím poměrně unikátní. Průměrné časy šampiónů v dojíždění vypadají například takto:

A ještě jedna rada na závěr, kterou nám Tomáš Ervín Dombrovský několikrát zdůraznil: „Nestěhujte firmu – nebo alespoň ne daleko. Jakmile to uděláte, budete nabírat většinu lidí znovu.“

 
Sdílejte
Necháváte lidi pracovat z domu?
0