50+ na palubě: jak to řeší konkrétní firmy?

Vzájemný mentoring, kdy si třicátníci a padesátníci vyměňují zkušenosti a názory. Nebo benefity ušité pro 50+ na míru. Třeba tak to může z pohledu HR vypadat, když se firma blíže zaměří na starší zaměstnance. A co jí to „na oplátku“ přinese? O své zkušenosti se s námi podělily Česká spořitelna a ČSOB.

Všichni stárneme

„Stejně tak, jako stárnou naši klienti, stárnou i naši zaměstnanci. Jsme si vědomí, že abychom rozuměli našim klientům, potřebujeme různorodé zaměstnance, včetně těch životem zkušených,“ říká Zuzana Palkovská z ČSOB, v čem vidí hlavní přínos zaměstnávání lidí po 50. narozeninách.

Tereza Mitošinková z České spořitelny si pochvaluje hlavně to, jak se ve firmě rozjelo mezigenerační předávání zkušeností, názorů a znalostí. Před časem tu totiž zavedli projekt Moudrá Sova, který stojí hlavně na myšlence oboustranného mentoringu:

„Zaměstnanci a zaměstnankyně ve věku kolem 30 let a nad 50 let jsou si vždy mentory i mentees navzájem. Přirozeně si tak rozšiřují obzory a mimo jiné navazují i tolik cenná profesní přátelství,“ říká Tereza Mitošinková. „Vlastně nejhezčí je na tom ta velmi lidská podoba této aktivity. Je to skvělá věc a běží to výborně,“ shrnuje.

Co vlastně potřebují?

Než Česká spořitelna vzájemný mentoring zavedla, vydala se na výzvědy do různých částí ČR, aby zjistila, co starší zaměstnanci nejvíce potřebují. „Došli jsme k závěru, že mezigenerační dialog je nejefektivnější způsob rozvoje a předávání dovedností napříč organizací.“

Kromě toho Česká spořitelna v rámci Cafeterie nabídla speciální benefity určené pro generaci nad 50 let, jako jsou různá vyšetření nebo zdravotní poradenství zdarma.

Starší lidé už přece jen mohou mít trochu jiné priority a zájmy, než mladší generace. V ČSOB proto padesátníkům ušili na míru speciální vzdělávací program.

„Jmenuje se 55plus aneb zkušenosti výhodou. Zahrnuje sdílení zkušeností a diskuze nad tématy, jako je například prevence proti vyhoření, legislativní i mentální příprava na odchod do důchodu, mezigenerační rozdíly či flexibilní úvazky,“ vyjmenovává Zuzana Palkovská.

Stařešina do každé korporace

Kromě toho obě banky spolupracují i s Nadací Taťány Kuchařové, která se věnuje seniorům. Konkrétně se zapojily do projektu Stařešina do každé korporace. Jeho cílem je přivést do firem „emeritní poradce“ – zkušené odborníky. Jejich úkolem je předat mladší generaci zkušenosti, které ve škole ani v knížkách obvykle nezískají.

 
Sdílejte
Necháváte lidi pracovat z domu?
0